Piłka nożna : jedyny taki sport, który zapewnia tyle emocji

Ten artykuł to kompletny przegląd powodów, dla których powinieneś zwrócić uwagę na piłkę nożną jako wschodzący sport, który ma potencjał, by rozwinąć się globalnie jeszcze bardziej niż dotychczas. Omówiliśmy wszystko, co powinieneś wiedzieć o piłce nożnej: jej historię, zasady, sławnych graczy, najlepsze drużyny, jej rozwój w różnych regionach świata i wiele więcej!

Zasady gry w piłkę nożną

Piłka nożna, czyli futbol towarzyski, to sport rozgrywany między dwiema drużynami po 11 zawodników każda, których celem jest zdobycie większej liczby bramek niż przeciwnik. Piłka nożna rozgrywana jest przy użyciu kulistej piłki i rządzi się zasadami gry, znanymi powszechnie jako "Przepisy Gry". Większość z tych zasad jest wspólna dla innych dyscyplin sportowych, takich jak rugby, futbol australijski, futbol gaelicki, liga rugby i rugby union. W piłkę nożną gra się na prostokątnym boisku, na którego obu końcach znajduje się słupek lub bramki. Drużyna posiadająca piłkę może zdobyć bramkę, kopiąc piłkę do siatki nogą lub kierując ją do siatki głową.

Każda drużyna składa się z 11 zawodników przebywających w danym momencie na boisku, wliczając w to bramkarza. Zawodnicy są podzieleni na cztery pozycje: bramkarz, obrońcy, pomocnicy i napastnicy. Zawodnicy noszą specjalne stroje, na które składają się spodenki, koszulka i knagi lub inny rodzaj obuwia. Kolory drużyny i zawodników to odpowiednio: czerwony i biały dla drużyny gospodarzy oraz niebieski i biały dla drużyny gości. Obie drużyny ustawiają się na przeciwległych końcach boiska, przy czym drużyna broniąca znajduje się na linii połowy boiska, a drużyna atakująca na własnej połowie. Celem każdej drużyny jest zdobycie większej liczby bramek niż przeciwnik poprzez kopnięcie piłki do siatki przeciwnika.

Słynni gracze na świecie

Biorąc pod uwagę popularność piłki nożnej na całym świecie, nie jest zaskoczeniem, że wielu graczy stało się sławnymi postaciami. Oto kilku najbardziej znanych zawodników w historii tej gry:

• Lionel Messi - Argentyna
  • Cristiano Ronaldo - Portugaliaia
  • Philipp Lahm - Niemcy
  • Manuel Neuer - Niemcy
  • Andres Iniesta - Hiszpania
  • Zinedine Zidane - Francja -
  • David Beckham - Anglia -
  • Wayne Rooney - Anglia
  • Sergio Aguero - Argentyna
  • Neymar - Brazylia